Zarządzanie przedsiębiorstwem
Osoba odpowiedzialna:
Codogni Mateusz (mcodogni@zarz.agh.edu.pl)
Osoby prowadzące:
dr Kusa Rafał (rkusa@zarz.agh.edu.pl)
Codogni Mateusz (mcodogni@zarz.agh.edu.pl)
dr Peszko Agnieszka (apeszko1@zarz.agh.edu.pl)
dr hab. inż. Duda Joanna (aduda@zarz.agh.edu.pl)
Krótka charakterystyka modułu

Obejmuje przegląd zagadnień z dziedziny zarządzania przedsiębiorstwem, szczególnie koncentrując się na omówieniu podstawowych funkcji zarządzania: planowania, organizowania, motywowania i kontroli.

Opis efektów kształcenia dla modułu zajęć
Kod EKM Student, który zaliczył moduł zajęć wie/umie/potrafi Powiązania z EKK Sposób weryfikacji efektów kształcenia (forma zaliczeń)
M_W001 Student identyfikuje i analizuje istotne elementy otoczenia bliższego i dalszego przedsiębiorstwa FT1A_W04, FT1A_W07, FT1A_W06, FT1A_W02 Kolokwium
M_W002 Definiuje i rozpoznaje struktury organizacyjne, zna ich typologię i uwarunkowania zastosowań FT1A_W04, FT1A_W07, FT1A_W06, FT1A_W02 Kolokwium
M_U001 Potrafi zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną do rozwiązywania problemów z dziedziny zarządzania organizacją FT1A_U06, FT1A_U04 Wykonanie ćwiczeń
M_K001 Umie współdziałać w przygotowywaniu wspólnych prac FT1A_K03, FT1A_K02 Wykonanie ćwiczeń
Matryca efektów kształcenia w odniesieniu do form zajęć
Kod EKM Student, który zaliczył moduł zajęć wie/umie/potrafi Forma zajęć
M_W001 Student identyfikuje i analizuje istotne elementy otoczenia bliższego i dalszego przedsiębiorstwa + + - - - - - - - - -
M_W002 Definiuje i rozpoznaje struktury organizacyjne, zna ich typologię i uwarunkowania zastosowań + + - - - - - - - - -
M_U001 Potrafi zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną do rozwiązywania problemów z dziedziny zarządzania organizacją - + - - - - - - - - -
M_K001 Umie współdziałać w przygotowywaniu wspólnych prac - + - - - - - - - - -
Treść modułu zajęć (program wykładów i pozostałych zajęć)
Wykład:

1. Podstawowe pojęcia z zakresu nauk o zarządzaniu.
2. Organizacja w otoczeniu jako obiekt zarządzania. Modele organizacji.
3. Planowanie strategiczne.
4. Planowanie operacyjne.
5. Organizowanie.
6. Rodzaje i rozwój struktur organizacyjnych.
7. Motywowanie. Role i umiejętności kierownicze. Style kierowania
8. Zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji
9. Kontrolowanie.
10. Zarządzanie jako proces informacyjno-decyzyjny.
11. Podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwie.

Ćwiczenia audytoryjne:

1. Formułowanie misji i planu strategicznego.
2. Metody planowania operacyjnego.
3. Projektowanie struktur organizacyjnych.
4. Restrukturyzacja.
5. Motywowanie.
6. Kontrolowanie.
8. Proces podejmowania decyzji.

Udział w wykładach 30 godz
Udział w ćwiczeniach audytoryjnych 15 godz

Kolokwium zaliczeniowe (60%) i zadania wykonywane na ćwiczeniach (40%). (Niezbędne do zaliczenia jest uzyskanie oceny pozytywnej z kolokwium oraz sumarycznie nie mniej niż 50% punktów).

Warunki uzyskania zaliczenia ćwiczeń w II terminie określa prowadzący ćwiczenia

Zasady dotyczące ilości dopuszczalnych nieobecności ogłasza prowadzący na pierwszych zajęciach. Sposób odrobienia zaległości ustala prowadzący, biorąc pod uwagę specyfikę i wielkość powstałych zaległości. Wyrównywaniu zaległości służą konsultacje oraz godziny kontaktowe prowadzącego. Jeśli według ogłoszonych zasad liczba opuszczonych zajęć dyskwalifikuje studenta, odrobienie zaległości nie anuluje nieobecności.

Ogólne warunki uczestnictwa i zaliczenia przedmiotu określa Regulamin Studiów.

Podstawowa:
1. Peszko A.: Podstawy zarządzania organizacjami, AGH, Kraków 2005 (podręcznik dostępny w wersji elektronicznej)
2. Codogni M., Duda J., Kusa R., Teczke M., Wąchol J., Proces zarządzania w praktyce, Wydawnictwo AGH, Kraków, 2015

Dodatkowa:
1. Griffin R.W.: Podstawy zarządzania organizacjami, PWN, Warszawa 2005
2. Koźmiński A.F., Piotrowski W., Zarządzanie. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2010
3. Gierszewska G., Romanowska M.: Analiza strategiczna przedsiębiorstwa, PWE, Warszawa 2009

1. Codogni M., Duda J., Kusa R., Teczke M., Wąchol J., Proces zarządzania w praktyce, Wydawnictwo AGH, Kraków, 2015.
2. Peszko A., Własne oraz obce źródła finansowania inwestycji MSP w Polsce , w: Procesy formowania więzi organizacyjnych we współczesnej gospodarce : integracja, kooperencja, klastering / red. nauk. Ryszard Borowiecki, Tomasz Rojek, Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków, 2011.
3. Peszko A., Plany inwestycyjne małych i średnich przedsiębiorstw w obliczu kryzysu, w: Wyzwania restrukturyzacyjne w obliczu globalnego kryzysu gospodarczego, oprac. i red. nauk. Ryszard Borowiecki i Andrzej Jaki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Kraków, 2009.