Casting of engineering plastics
Wytwarzanie mechatroniczne
Inżynieria Mechatroniczna
Angielski
dr inż. Piwowarski Grzegorz (piwgrz@agh.edu.pl)

The module is devoted to foundry engineering of the engineering plastics – their characteristics and techniques of casting.

Wiedza: zna i rozumie
M_W001 Student will gain general knowledge of engineering thermoplastics, thermosetting materials, additives to engineering plastics and polymer-based composites. IME2A_W07 Egzamin,
Wykonanie projektu,
Wykonanie ćwiczeń laboratoryjnych,
Zaliczenie laboratorium
M_W002 Student will acquire detailed knowledge about casting technologies of engineering plastics and main applications of engineering plastics. IME2A_W07 Egzamin,
Wykonanie projektu,
Wykonanie ćwiczeń laboratoryjnych,
Zaliczenie laboratorium
M_U001 Student will be able to design gating and risering systems for selected castings. IME2A_U05, IME2A_U11 Wykonanie projektu
Kompetencje społeczne: jest gotów do
M_K001 Students will improve their competence and confidence in problem identification and in using analytical approaches to problem-solving. Moreover, they will improve their ability to exercise judgment and assess options. IME2A_K01, IME2A_U11, IME2A_U01 Wykonanie projektu,
Wykonanie ćwiczeń laboratoryjnych
M_W001 Student will gain general knowledge of engineering thermoplastics, thermosetting materials, additives to engineering plastics and polymer-based composites. + - + + - - - - - - -
M_W002 Student will acquire detailed knowledge about casting technologies of engineering plastics and main applications of engineering plastics. + - + + - - - - - - -
M_U001 Student will be able to design gating and risering systems for selected castings. - - - + - - - - - - -
M_K001 Students will improve their competence and confidence in problem identification and in using analytical approaches to problem-solving. Moreover, they will improve their ability to exercise judgment and assess options. - - + + - - - - - - -
przygotowanie projektu, prezentacji, pracy pisemnej, sprawozdania 26 godz
Egzamin lub kolokwium zaliczeniowe 2 godz
Dodatkowe godziny kontaktowe 5 godz
Wykład (30h):
Casting of Engineering Plastics. Lectures

General characteristics of polymers. Crystallization of polymers. Engineering thermoplastics: structure, physical, mechanical, thermal and service properties. Thermosetting materials: structure, physical, mechanical, thermal and service properties. Additives to engineering plastics and their properties. Polymer-based composites and their properties. Casting technologies of engineering plastics : gravity casting, injection moulding, reation injection moulding, rotational casting, compocasting. Mould and casting construction. Computer aided design of gating and risering systems. Main applications of engineering plastics.

Ćwiczenia laboratoryjne (10h):
Casting of Engineering Plastics. Labs

Gravity casting of epoxy-based and polyamide-based composites. DSC examination of thermal properties. Heterogeneous nucleation in cast engineering plastics.

Ćwiczenia projektowe (5h):
Casting of Engineering Plastics. Project

Designing gating and risering systems for selected castings.

• Wykład: Treści prezentowane na wykładzie są przekazywane w formie prezentacji multimedialnej w połączeniu z klasycznym wykładem tablicowym wzbogaconymi o pokazy odnoszące się do prezentowanych zagadnień.
  • Ćwiczenia laboratoryjne: W trakcie zajęć laboratoryjnych studenci samodzielnie rozwiązują zadany problem praktyczny, dobierając odpowiednie narzędzia. Prowadzący stymuluje grupę do refleksji nad problemem, tak by otrzymane wyniki miały wysoką wartość merytoryczną.
  • Ćwiczenia projektowe: Studenci wykonują zadany projekt samodzielnie, bez większej ingerencji prowadzącego. Ma to wykształcić poczucie odpowiedzialności za pracę w grupie oraz odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

• Wykład:
    – Zasady udziału w zajęciach: Studenci uczestniczą w zajęciach poznając kolejne treści nauczania zgodnie z syllabusem przedmiotu. Studenci winni na bieżąco zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości. Rejestracja audiowizualna wykładu wymaga zgody prowadzącego.
  • Ćwiczenia laboratoryjne:
    – Zasady udziału w zajęciach: Studenci wykonują ćwiczenia laboratoryjne zgodnie z materiałami udostępnionymi przez prowadzącego. Student jest zobowiązany do przygotowania się w przedmiocie wykonywanego ćwiczenia, co może zostać zweryfikowane kolokwium w formie ustnej lub pisemnej. Zaliczenie zajęć odbywa się na podstawie zaprezentowania rozwiązania postawionego problemu. Zaliczenie modułu jest możliwe po zaliczeniu wszystkich zajęć laboratoryjnych.
  • Ćwiczenia projektowe:
    – Zasady udziału w zajęciach: Studenci wykonują prace praktyczne mające na celu uzyskanie kompetencji zakładanych przez syllabus. Ocenie podlega sposób wykonania projektu oraz efekt końcowy.

Written Examination

Attendance at lectures and classes

1. D.G. Baird, D.I. Collias, Polymer processig. Principles and design. Butterworth-Heinemann, Oxford 1995
2. Handbook of Materials Selection. Wiley & Sons, NY 2002