Filozofia przyrody
EELT-2-217-IE-s
Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
Inżynieria elektryczna w pojazdach samochodowych
Elektrotechnika
Strona www:

dr hab. Branicki Wacław (branicki@agh.edu.pl)

Celem wykładu jest zaprezentowanie najważniejszych zagadnień dyskutowanych we współczesnej filozofii przyrody. Zostaną omówione wybrane koncepcje filozoficzne jako narzędzia ich interpretacji.

Wiedza: zna i rozumie
M_W001 Studenci znają zbiór zagadnień dyskutowanych we współczesnej filozofii przyrody. Kolokwium
M_W002 Studenci znają wybrane modele ontologiczne i epistemologiczne, które służą do interpretacji zjawisk przyrodniczych Kolokwium
M_U001 Studenci potrafią zastosować dyskurs filozoficzny do analizy zjawisk przyrodniczych. Aktywność na zajęciach
M_U002 Studenci potrafią przedstawić zbiór argumentów uzasadniających tezy z zakresu filozofii przyrody. Kolokwium
Kompetencje społeczne: jest gotów do
M_K001 Studenci mają świadomość istoty pozatechnicznych aspektów funkcjonowania środowiska naturalnego i potrafią zachować postawę nastawioną na poszanowanie godności i praw człowieka do życia w nim. Aktywność na zajęciach
M_W001 Studenci znają zbiór zagadnień dyskutowanych we współczesnej filozofii przyrody. + - - - - - - - - - -
M_W002 Studenci znają wybrane modele ontologiczne i epistemologiczne, które służą do interpretacji zjawisk przyrodniczych + - - - - - - - - - -
M_U001 Studenci potrafią zastosować dyskurs filozoficzny do analizy zjawisk przyrodniczych. + - - - - - - - - - -
M_U002 Studenci potrafią przedstawić zbiór argumentów uzasadniających tezy z zakresu filozofii przyrody. + - - - - - - - - - -
M_K001 Studenci mają świadomość istoty pozatechnicznych aspektów funkcjonowania środowiska naturalnego i potrafią zachować postawę nastawioną na poszanowanie godności i praw człowieka do życia w nim. + - - - - - - - - - -
Wykład (28h):
Filozofia przyrody

Charakterystyka przedmiotu:
Oto wybrane zagadnienia, które zostaną omówione:
Czym jest czas? Czy jest możliwe odwrócenie strzałki czasu? Czy czas dobiegnie końca? Czym jest czas absolutny? Czym jest przestrzeń? Czy przestrzeń jest zbiorem „nieruchomych punktów”? Czym jest czasoprzestrzeń? Co to znaczy, że na poziomie fundamentalnym nie ma czasu i przestrzeni? Czym jest materia? Czy materia jest bezwładna, czy dynamiczna? Czy istnieje początek historii Wszechświata? Czym jest początkowa osobliwość? Czy musi dojść do śmierci cieplnej Wszechświata? Czy powstanie życia i gatunku ludzkiego jest „ewolucyjnie zdeterminowane”? Co to jest zasada antropiczna? Czym jest życie i jaka jest jego geneza? Jaka jest istota sporu między kreacjonizmem a ewolucjonizmem?
Problemy te zostaną przedyskutowane na podstawie wybranych koncepcji filozoficznych: starożytnych (m. in. Arystoteles, Platon), nowożytnych (m. in. Kartezjusz, Newton) oraz współczesnych (m. in. P. Davies, R. Penrose).
Bloki tematyczne wykładów:
1. Wybrane koncepcje czasu
2. Wybrane koncepcje przestrzeni
3. Struktura materii
4. Wybrane elementy kosmologii i ich interpretacje filozoficzne
5. Spór o naturę życia
6. Problem pochodzenia życia
7. Struktura bytu ludzkiego

• Wykład: Treści prezentowane na wykładzie są przekazywane w formie prezentacji multimedialnej w połączeniu z klasycznym wykładem tablicowym wzbogaconymi o pokazy odnoszące się do prezentowanych zagadnień.

Obecność na połowie wykładów jest obowiązkowa. Na ostatnich zajęciach odbywa się kolokwium zaliczeniowe. Drugi termin zaliczenia będzie w sesji podstawowej, a trzeci w poprawkowej. Zakres materiału obowiązujący do zaliczenia jest wyznaczony przez tematykę wykładów.

• Wykład:
    – Zasady udziału w zajęciach: Studenci uczestniczą w zajęciach poznając kolejne treści nauczania zgodnie z syllabusem przedmiotu. Studenci winni na bieżąco zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości. Rejestracja audiowizualna wykładu wymaga zgody prowadzącego.

80% wynik kolokwium
20% aktywność na zajęciach

Jeżeli Student jest nieobecny na więcej niż połowie wykładów, wówczas jest zobligowany do napisania pracy pisemnej na podstawie wskazanej literatury i jej obrony w godzinach konsultacji.

Literatura obowiązkowa:
1. M. Heller, T. Pabian, Elementy filozofii przyrody, Copernicus Center Press, Kraków 2014.
2. W. Stróżewski, Ontologia, Wydawnictwo Znak, 2004.
Literatura zalecana:
1. D. C. Dennett, Dźwignie wyobraźni i inne narzędzia do myślenia, Copernicus Center Press, Kraków 2015.
2. A. Grobler, Metodologia nauk, Aureus, Znak, 2006 Kraków
3. W. Grygiel, Stephena Hawkinga i Rogera Penrose’a spór o rzeczywistość, Copernicus Center Press, Kraków 2014.
4. M. Heller, Granice nauki, Copernicus Center Press, Kraków 2014.
5. M. Heller, Filozofia przyrody. Zarys historyczny, Znak, Kraków 2005.
6. J. Losee, Wprowadzenie do filozofii nauki, Prószyński i S-ka, Warszawa 2001.
7. L. Stone, P. F. Lurquin, Geny, kultura i ewolucja człowieka, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2009.
8. J. Życiński, Granice racjonalności. Eseje z filozofii nauki, PWN, Warszawa 1993.
9. W. Branicki, Identyfikacja konkretów P. F. Strawsona a problematyka tożsamości [w:] Idee i Myśliciele. Środowiskowe i społeczne problemy filozofii, I.S. Fiut (red.), Kraków 2003.

Publikacje związane z tematyką wykładu:
W. Branicki, Tożsamość a wirtualność, Nomos, Kraków 2009;

brak