Od Tolkiena do D. Browna – literatura popularna w XX i XXI wieku
Grafika komputerowa
Informatyka
Strona www:

dr Guja Jowita (guja@agh.edu.pl)

Od Tolkiena do Browna.

Wiedza: zna i rozumie
M_W001 kurs buduje kompetencje uczestników w zakresie różnych obszarów kultury popularnej sposobów jej funkcjonowania i różnych jej uwarunkowań Aktywność na zajęciach,
Esej
M_U001 umiejętność kompetentnego interpretowania i krytycznego analizowania dzieł współczesnej kultury (przede wszystkim popularnej), samodzielnego myślenia i wypowiadania własnych sądów Aktywność na zajęciach,
Esej
Kompetencje społeczne: jest gotów do
M_K001 zbudowanie postawy krytycznej wobec rozmaitych nurtów współczesnej kultury i rozumienie jej społecznego zaplecza Aktywność na zajęciach,
Esej
M_K002 Samodzielnie podejmuje i rozwiązuje postawione przed nim zadania teoretyczne i praktyczne. Prezentacja,
M_W001 kurs buduje kompetencje uczestników w zakresie różnych obszarów kultury popularnej sposobów jej funkcjonowania i różnych jej uwarunkowań + - - - - - - - - - -
M_U001 umiejętność kompetentnego interpretowania i krytycznego analizowania dzieł współczesnej kultury (przede wszystkim popularnej), samodzielnego myślenia i wypowiadania własnych sądów + - - - - - - - - - -
M_K001 zbudowanie postawy krytycznej wobec rozmaitych nurtów współczesnej kultury i rozumienie jej społecznego zaplecza + - - - - - - - - - -
M_K002 Samodzielnie podejmuje i rozwiązuje postawione przed nim zadania teoretyczne i praktyczne. + - - - - - - - - - -
Dodatkowe godziny kontaktowe 4 godz
Wykład (30h):

1. Co czytamy? Analiza ostatnich rankingów sprzedaży. Fenomen bestselleru. Konstrukcja i recepcja wybranych bestsellerów.
2. Od Conan Doyle’a do Katarzyny Bondy – literatura kryminalna. Geneza gatunku, typologia, konstrukcja narracji i postaci w najważniejszych powieściach kryminalnych.
3. Fantasy – wątki mitologiczne w powieściach Tolkiena i Sapkowskiego
4. Science fiction – nowe technologie, kontakty z Obcymi, utopie i antyutopie w literaturze
5. Horror – od powieści gotyckiej, przez thriller do Zmierzchu. Geneza, funkcja i ewolucja postaci wampira w literaturze.
6. Komiks – geneza gatunku, prekursorzy, najważniejsze komiksy XX i XXI w.
7. Literatura współczesna a niektóre prądy artystyczne i intelektualne – surrealizm, postmodernizm
8. Fenomen książki kultowej – od Wilka stepowego Hessego po W drodze Keruaca. Co jest kultowe dzisiaj?
9. Jak żyć? Fenomen poradników i literatury „mądrościowej”
10. Teorie spiskowe w literaturze – od Eco po Browna
11. Wątki religijne i new age’owe w książkach
12. Najważniejsze ekranizacje literatury popularnej
13. Nowe zjawiska literackie – literatura w sieci, liberatura
14. Omówienie prac studentów. Odczytanie najlepszych

• Wykład: Treści prezentowane na wykładzie są przekazywane w formie prezentacji multimedialnej w połączeniu z klasycznym wykładem tablicowym wzbogaconymi o pokazy odnoszące się do prezentowanych zagadnień.

Esej oraz obecność na zajęciach. Maksymalna liczba nieobecności usprawiedliwionych – dwie.

• Wykład:
    – Obecność obowiązkowa: Nie
    – Zasady udziału w zajęciach: Studenci uczestniczą w zajęciach poznając kolejne treści nauczania zgodnie z syllabusem przedmiotu. Studenci winni na bieżąco zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości. Rejestracja audiowizualna wykładu wymaga zgody prowadzącego.

Ocena pracy 80%
Ocena aktywności 20%

W wyjątkowych, uzasadnionych wypadkach istnieje możliwość zaliczenia nieobecności ponad dopuszczalną normę np. w formie eseju pisemnego lub kolokwium ustnego.

Wymagania do zaliczenia kursu:
Obowiązkowa znajomość treści wykładów i lektur podstawowych.
Napisanie artykułu na ustalony z prowadzącym temat związany z szeroko pojętą kulturą popularną i audiowizualną. Rozmiar tekstu to ok. 5-8 stron (z bibliografią). Nieprzekraczany termin oddania prac zostanie ogłoszony na pierwszych zajęciach. Warto konsultować postępy prac z prowadzącym.

Literatura podstawowa:
J. Fiske, Zrozumieć kulturę popularną, Kraków 2010.
M. Krajewski, Kultury kultury popularnej, Poznań 2003.
J. Storey, Studia kulturowe i badania kultury popularnej. Teorie i metody, Kraków 2003.
D. Strinati, Wprowadzenie do kultury popularnej, Poznań 1998.
Kultura popularna. Konteksty teoretyczne i społeczno-kulturowe, red. A.Gromkowska-Melosik i Z.Melosik, Kraków 2010 (stąd przynajmniej studia: Z.Melosika, J.Barańskiego).

Publikacje dostępne pod adresem: http://bpp.agh.edu.pl/autor/guja-jowita-06185

Integralną częścią zaliczenia jest rozmowa poświęcona napisanemu esejowi. Pomocna dla studentów lista problemów zostanie opublikowana w trakcie kursu.