Group artificial intelligence
Wytwarzanie mechatroniczne
Inżynieria Mechatroniczna
Angielski
prof. dr hab. inż. Dobrowolski Grzegorz (grzela@agh.edu.pl)

Wiedza: zna i rozumie
M_W001 Students gain knowledge of a class of information systems which is characterized by decentralization stemmed from autonomy of their elements – agents Udział w dyskusji,
Odpowiedź ustna
M_W002 Students acquire a base for designing and implementing the systems under consideration. Udział w dyskusji,
Odpowiedź ustna
M_U001 Students can build a simple-function multi-agent system using one of specialized development environments. Wykonanie ćwiczeń laboratoryjnych
Kompetencje społeczne: jest gotów do
M_K001 From the perspective of multi-agent systems students can deeply understand some relationships among members of a human group. Udział w dyskusji,
Aktywność na zajęciach,
Zaangażowanie w pracę zespołu
M_W001 Students gain knowledge of a class of information systems which is characterized by decentralization stemmed from autonomy of their elements – agents + - - - - - - - - - -
M_W002 Students acquire a base for designing and implementing the systems under consideration. + - - - - - - - - - -
M_U001 Students can build a simple-function multi-agent system using one of specialized development environments. - - + - - - - - - - -
M_K001 From the perspective of multi-agent systems students can deeply understand some relationships among members of a human group. + - + - - - - - - - -
Wykład (28h):

1. Introduction to group artificial intelligence: subject, origin, classification of agents and their systems, applications.
  2. Basic notions and definitions: agent, multi-agent system, elementary features of a multi-agent system.
  3. The vicinity and environment of a multi-agent system, its spatial structure, resources.
  4. The agent’s rationality: action selection mechanism, reactive agent, agent with the strategy (cognitive). The system goal (strategy), the notion of system integrity (functional and resource-based).
  5. Communicating agents. Aspects of the communication process: transportation layer, interaction protocol, implementation of a protocol in the system, ontology. The systems of open communication – KQML: syntax and semantics, some protocols; FIPA. Interoperability and ontologies.
  6. Organizing and self-organizing agents: negotiation, auction, appropriate protocols. Information agents as realization of interface with the environment.
  7. Elements of specification of systems of software agents: decomposition as an analytic tool for multi-agent systems, specification of tasks of Level I (system) and II (agent).
  8. Specification of the agent’s kernel– ASM.
  9. Main rules of the agent’s functioning: symbolic inference, algorithmic reaction to environmental influence, the mixed rule.

Ćwiczenia laboratoryjne (28h):

1. Programming with JADE Platform – Basics
  2. Programming with JADE Platform – Communication, Ontologies
  3. Introduction to programming with JADEX
  4. Introduction to programming with MadKit

• Wykład: Treści prezentowane na wykładzie są przekazywane w formie prezentacji multimedialnej w połączeniu z klasycznym wykładem tablicowym wzbogaconymi o pokazy odnoszące się do prezentowanych zagadnień.
  • Ćwiczenia laboratoryjne: W trakcie zajęć laboratoryjnych studenci samodzielnie rozwiązują zadany problem praktyczny, dobierając odpowiednie narzędzia. Prowadzący stymuluje grupę do refleksji nad problemem, tak by otrzymane wyniki miały wysoką wartość merytoryczną.

• Wykład:
    – Obecność obowiązkowa: Nie
    – Zasady udziału w zajęciach: Studenci uczestniczą w zajęciach poznając kolejne treści nauczania zgodnie z syllabusem przedmiotu. Studenci winni na bieżąco zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości. Rejestracja audiowizualna wykładu wymaga zgody prowadzącego.
  • Ćwiczenia laboratoryjne:
    – Zasady udziału w zajęciach: Studenci wykonują ćwiczenia laboratoryjne zgodnie z materiałami udostępnionymi przez prowadzącego. Student jest zobowiązany do przygotowania się w przedmiocie wykonywanego ćwiczenia, co może zostać zweryfikowane kolokwium w formie ustnej lub pisemnej. Zaliczenie zajęć odbywa się na podstawie zaprezentowania rozwiązania postawionego problemu. Zaliczenie modułu jest możliwe po zaliczeniu wszystkich zajęć laboratoryjnych.

The average value is calculated from all grades obtained from lectures and laboratories:
The final grade is calculated as follows:

if sr>4.75 then OK:=5.0 else
if sr>4.25 then OK:=4.5 else
if sr>3.75 then OK:=4.0 else
if sr>3.25 then OK:=3.5 else OK:=3

Course of Methods of Artificial Intelligence

1. Wooldridge M.J.: An Introduction to Multiagent Systems. John Wiley & Sons 2002
  2. Weiss G. (red.): Multiagent Systems: A Modern Approach to Distributed Artificial Intelligence. The MIT Press 1999
  3. F. Bellifemine, G. Caire, D. Greenwood. Developing Multi-Agent Systems with JADE. John Wiley & Sons, 2007
  4. R.H. Bordini, J.F. Hübner, M. Wooldridge. Programming Multi-Agent Systems in Agent-Speak using Jason. John Wiley & Sons, 2007

Nie podano dodatkowych publikacji