Introduction to materials science
Wytwarzanie mechatroniczne
Inżynieria Mechatroniczna
Angielski
dr hab. inż, prof. AGH Magalas Leszek (magalas@agh.edu.pl)

Wiedza: zna i rozumie
M_W001 has detailed knowledge on basic concepts of crystalline materials, metals and alloys including imperfections in solids. Kolokwium,
Wynik testu zaliczeniowego,
Egzamin
M_W002 has general knowledge on point defects, dislocations, grain boundaries, and selected topics on diffusion in solids and mechanical properties of solids. Kolokwium,
Prezentacja,
Egzamin,
M_U001 has detailed knowledge on the relationship between basic concepts in materials science and selected practical applications of materials. Egzamin,
Kolokwium,
Prezentacja,
Sprawozdanie
Kompetencje społeczne: jest gotów do
M_K001 understands importance of materials science in the development of classical and new materials and practical use of materials in engineering. Aktywność na zajęciach,
Egzamin,
Kolokwium,
Udział w dyskusji
M_W001 has detailed knowledge on basic concepts of crystalline materials, metals and alloys including imperfections in solids. + + - - - - - - - - -
M_W002 has general knowledge on point defects, dislocations, grain boundaries, and selected topics on diffusion in solids and mechanical properties of solids. + + - - - - - - - - -
M_U001 has detailed knowledge on the relationship between basic concepts in materials science and selected practical applications of materials. - - - - - - - - - - -
M_K001 understands importance of materials science in the development of classical and new materials and practical use of materials in engineering. + + - - - - - - - - -
Egzamin lub kolokwium zaliczeniowe 2 godz
Dodatkowe godziny kontaktowe 5 godz
Wykład (28h):

1. Fundamental concepts and basic definitions. The structure of crystalline solids. Unit cells. Crystalline and noncrystalline solids. ‘Scale’ in materials science, engineering, and physical metallurgy.

2. Imperfections in solids: Point defects, dislocations, planar defects, bulk defects.
In situ animation of point defects and grain boundaries.

3. Point defects, mobility and density. Diffusion and relaxation processes of point defects in metals and alloys. Diffusion of interstitial atoms.

4. Introduction to dislocations: Properties of dislocations. Dislocation motion on slip plane.
Dislocation motion in random stress field (realistic picture of dislocation motion).
Movement of dislocations (video presentation). Slip systems. Schmid’s law.
Dislocation climb. Cross-slip. Interactions of dislocations with point defects.
Dislocations, plastic deformation, and mechanical properties of metals and alloys.

5. Nanomaterials. Dislocations in nanomaterials.

6. Grain boundaries. Grains in alloys and nanomaterials. Generalized Hall-Petch equation.

7. Elastic, anelastic and plastic deformation. Stress-strain behavior.
Modulii of elasticity. Young’s modulus and dissipation of mechanical energy.
Mechanisms of strengthening in crystalline solids. Recrystallization.

8. Selected topics on mechanical properties of materials.

9. Microscopic examination. LM, SEM, TEM, SPM, AFM, STM.
Microstructure and properties of materials.

10. Glossary: Materials science and physical metallurgy.

Ćwiczenia audytoryjne (28h):

English-English dictionary and glossary.
Metallic crystal structures. Crystalline and noncrystalline materials (animation).
Imperfections in solids (animations). Diffusion in crystalline materials. Dislocations and dislocation movement.
Dislocation movement in single and polycrystalline crystals. Dislocation motion in random stress field. Anisotropy. Stress-strain-time relationship.
Dislocations and plastic deformation.
Project: Glossary. Materials science and physical metallurgy.

• Wykład: Treści prezentowane na wykładzie są przekazywane w formie prezentacji multimedialnej w połączeniu z klasycznym wykładem tablicowym wzbogaconymi o pokazy odnoszące się do prezentowanych zagadnień.
  • Ćwiczenia audytoryjne: Podczas zajęć audytoryjnych studenci na tablicy rozwiązują zadane wcześniej problemy. Prowadzący na bieżąco dokonuje stosowanych wyjaśnień i moderuje dyskusję z grupą nad danym problemem.

• Wykład:
    – Obecność obowiązkowa: Nie
    – Zasady udziału w zajęciach: Studenci uczestniczą w zajęciach poznając kolejne treści nauczania zgodnie z syllabusem przedmiotu. Studenci winni na bieżąco zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości. Rejestracja audiowizualna wykładu wymaga zgody prowadzącego.
  • Ćwiczenia audytoryjne:
    – Zasady udziału w zajęciach: Studenci przystępując do ćwiczeń są zobowiązani do przygotowania się w zakresie wskazanym każdorazowo przez prowadzącego (np. w formie zestawów zadań). Ocena pracy studenta może bazować na wypowiedziach ustnych lub pisemnych w formie kolokwium, co zgodnie z regulaminem studiów AGH przekłada się na ocenę końcową z tej formy zajęć.

Final Score = 0.5 Exam (written and/or oral) + 0.2 tutorials + 0.2 project + 0.1 attendence.

Nie podano wymagań wstępnych lub dodatkowych.

1. William D. Callister, Jr., Materials Science and Engineering. An Introduction, John Wiley & Sons, Inc., any edition after 1994.
2. J. P. Schaffer, A. Saxena, S. D. Antolovich, T. H. Sanders Jr., S. B. Warner, The Science and Design of Engineering Materials, McGraw-Hill Companies, Inc., any edition after 1999.
3. Donald R. Askeland, The Science and Engineering of Materials, PWS-Kent Publishing Company, Boston, Massachusetts, 1985.
4. Rolf E. Hummel, Understanding Materials Science. History. Properties. Applications, Springer-Verlag, 1998.
5. Notes provided by the lecturer.

Nie podano dodatkowych publikacji

References (Additional):

Data base on dictionaries in various languages. Materials Science. Physical Metallurgy.