Zarządzanie przedsiębiorstwem
JMNB-1-609-s
Fizyki i Informatyki Stosowanej
letni, zimowy
Mikro- i nanotechnologie w biofizyce
Codogni Mateusz (mcodogni@zarz.agh.edu.pl)

Obejmuje przegląd zagadnień z dziedziny zarządzania przedsiębiorstwem, szczególnie koncentrując się na omówieniu podstawowych funkcji zarządzania: planowania, organizowania, motywowania i kontroli.

Wiedza: zna i rozumie
M_W001 Student identyfikuje i analizuje istotne elementy otoczenia bliższego i dalszego przedsiębiorstwa MNB1A_W08, MNB1A_W10 Kolokwium
M_W002 Definiuje i rozpoznaje struktury organizacyjne, zna ich typologię i uwarunkowania zastosowań MNB1A_W08, MNB1A_W10 Kolokwium
M_U001 Potrafi zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną do rozwiązywania problemów z dziedziny zarządzania organizacją MNB1A_U08, MNB1A_U10 Wykonanie ćwiczeń
Kompetencje społeczne: jest gotów do
M_K001 Umie współdziałać w przygotowywaniu wspólnych prac MNB1A_K05 Wykonanie ćwiczeń
M_W001 Student identyfikuje i analizuje istotne elementy otoczenia bliższego i dalszego przedsiębiorstwa + + - - - - - - - - -
M_W002 Definiuje i rozpoznaje struktury organizacyjne, zna ich typologię i uwarunkowania zastosowań + + - - - - - - - - -
M_U001 Potrafi zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną do rozwiązywania problemów z dziedziny zarządzania organizacją - + - - - - - - - - -
M_K001 Umie współdziałać w przygotowywaniu wspólnych prac - + - - - - - - - - -
Wykład (30h):

1. Podstawowe pojęcia z zakresu nauk o zarządzaniu.
2. Organizacja w otoczeniu jako obiekt zarządzania. Modele organizacji.
3. Planowanie strategiczne.
4. Planowanie operacyjne.
5. Organizowanie.
6. Rodzaje i rozwój struktur organizacyjnych.
7. Motywowanie. Role i umiejętności kierownicze. Style kierowania
8. Zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji
9. Kontrolowanie.
10. Zarządzanie jako proces informacyjno-decyzyjny.
11. Podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwie.

Ćwiczenia audytoryjne (15h):

1. Formułowanie misji i planu strategicznego.
2. Metody planowania operacyjnego.
3. Projektowanie struktur organizacyjnych.
4. Restrukturyzacja.
5. Motywowanie.
6. Kontrolowanie.
8. Proces podejmowania decyzji.

• Wykład: Treści prezentowane na wykładzie są przekazywane w formie prezentacji multimedialnej w połączeniu z klasycznym wykładem tablicowym wzbogaconymi o pokazy odnoszące się do prezentowanych zagadnień.
  • Ćwiczenia audytoryjne: Podczas zajęć audytoryjnych studenci na tablicy rozwiązują zadane wcześniej problemy. Prowadzący na bieżąco dokonuje stosowanych wyjaśnień i moderuje dyskusję z grupą nad danym problemem.

Ćwiczenia: Kolokwium zaliczeniowe (60%) i zadania wykonywane na ćwiczeniach (40%). (Niezbędne do zaliczenia jest uzyskanie oceny pozytywnej z kolokwium oraz sumarycznie nie mniej niż 50% punktów).

Warunki uzyskania zaliczenia ćwiczeń w II terminie określa prowadzący ćwiczenia.

Ogólne warunki uczestnictwa i zaliczenia przedmiotu określa Regulamin Studiów.

• Wykład:
    – Obecność obowiązkowa: Nie
    – Zasady udziału w zajęciach: Studenci uczestniczą w zajęciach poznając kolejne treści nauczania zgodnie z syllabusem przedmiotu. Studenci winni na bieżąco zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości. Rejestracja audiowizualna wykładu wymaga zgody prowadzącego.
  • Ćwiczenia audytoryjne:
    – Zasady udziału w zajęciach: Studenci przystępując do ćwiczeń są zobowiązani do przygotowania się w zakresie wskazanym każdorazowo przez prowadzącego (np. w formie zestawów zadań). Ocena pracy studenta może bazować na wypowiedziach ustnych lub pisemnych w formie kolokwium, co zgodnie z regulaminem studiów AGH przekłada się na ocenę końcową z tej formy zajęć.

Ocena końcowa równa jest ocenie z ćwiczeń.

Zasady dotyczące ilości dopuszczalnych nieobecności ogłasza prowadzący na pierwszych zajęciach. Sposób odrobienia zaległości ustala prowadzący, biorąc pod uwagę specyfikę i wielkość powstałych zaległości. Wyrównywaniu zaległości służą konsultacje oraz godziny kontaktowe prowadzącego. Jeśli według ogłoszonych zasad liczba opuszczonych zajęć dyskwalifikuje studenta, odrobienie zaległości nie anuluje nieobecności.

Podstawowa:
1. Peszko A.: Podstawy zarządzania organizacjami, AGH, Kraków 2005 (podręcznik dostępny w wersji elektronicznej)
2. Codogni M., Duda J., Kusa R., Teczke M., Wąchol J., Proces zarządzania w praktyce, Wydawnictwo AGH, Kraków, 2015

Dodatkowa:
1. Griffin R.W.: Podstawy zarządzania organizacjami, PWN, Warszawa 2005
2. Koźmiński A.F., Piotrowski W., Zarządzanie. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2010
3. Gierszewska G., Romanowska M.: Analiza strategiczna przedsiębiorstwa, PWE, Warszawa 2009

1. Codogni M., Duda J., Kusa R., Teczke M., Wąchol J., Proces zarządzania w praktyce, Wydawnictwo AGH, Kraków, 2015.
2. Peszko A., Własne oraz obce źródła finansowania inwestycji MSP w Polsce , w: Procesy formowania więzi organizacyjnych we współczesnej gospodarce : integracja, kooperencja, klastering / red. nauk. Ryszard Borowiecki, Tomasz Rojek, Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków, 2011.
3. Peszko A., Plany inwestycyjne małych i średnich przedsiębiorstw w obliczu kryzysu, w: Wyzwania restrukturyzacyjne w obliczu globalnego kryzysu gospodarczego, oprac. i red. nauk. Ryszard Borowiecki i Andrzej Jaki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Kraków, 2009.